Anglie – práce v Anglii (UK)

Velká Británie patří mezi nejoblíbenější pracovní destinace. Nejvíce láká práce v Anglii, protože Anglie nabízí nejvíce pracovních příležitostí. Atraktivní však může být i práce ve Skotsku nebo Severním Irsku, právě pro menší počet imigrantů a tedy menší konkurenci na pracovním trhu. Práce přímo ve Skotsku také umožní jednodušší poznávání zajímavé skotské krajiny milovníkům přírody a historie.

Co se týká hledání práce a formalit souvisejících s prací, to co platí v Anglii, platí většinou i v ostatních částech UK.

Práce v Anglii přes internet

Internet je bezkonkurenčně nejrychleji rostoucím zdrojem pracovních nabídek a byla by škoda nevyužít jeho téměř neomezených možností. Série článků podrobně rozebírá 5 nejúčinnějších možností hledání. Čtěte o hledání práce v Anglii přes internet.

Práce v Anglii přes pracovní agentury

Hledání práce prostřednictvím pracovní agentury je v Anglii a celé Británii jeden z nejúčinnějších způsobů. Má svá specifika o kterých je dobré vědět.
Rady a informace o hledání práce v Anglii přes pracovní agentury.

Životopis pro hledání práce v Anglii

Pokud se chcete ucházet o zaměstnání ve Velké Británii je zřejmé, že váš životopis musí být v angličtině. Pro dobré CV je však důležitý nejen anglický jazyk, ale i forma a obsah. Více o tom, jak psát životopis (CV) v angličtině.

Zaměstnání v Anglii a úřady

Při vstupu České republiky a dalších zemí do Evropské unie Velká Británie jako jedna ze 3 zemí úplně otevřela svůj pracovní trh občanům přistupujících zemí.

Zavedla však povinnou registraci pracovníků z těchto zemí (kromě Kypru a Malty),  ta však byla se skončením přechodného období zrušena. Občané České republiky tak mohou ve Velká Británii pracovat bez pracovního povolení a již také bez registrace na Home Office.

Nevyhnutné formality

Když chcete v Anglii pracovat, nemáte v podstatě žádné povinnosti. Když ale chcete aby všechno fungovalo správně, je potřeba vyřídit několik věcí. Patří mezi ně především zřízení si bankovního účtu, přihlášení se do daňového systému a vybavení si čísla národního sociálního pojištění.

Bankovní účet

Bankovní účet je potřebný na to, aby vám měla kam přijít vaše výplata a aby jste nemuseli mít při sobě velkou hotovost. Britští zaměstnavatelé někdy vyplácejí mzdu i šekem, ale ty je možné proplatit jen na vlastní bankovní účet, nebo za vysoký poplatek ve speciální směnárně.

Přihlášení do daňového systému

Přihlášení se do britského daňového systému je důležité především proto, aby vám nebyla srážena příliš vysoká daň. Používá se k tomu formulář P86. Daňový úřad v Anglii má označení HM Revenue & Customs (HMRC).

Získání čísla národního sociálního pojištění

Vybavování National Insurance Number (NIN) je relativně zdlouhavá záležitost, je ale potřebná proto, aby všechny srážky z vaší mzdy byly spojovány s vaším jménem.

Pracovní podmínky v Británii

Standardní pracovní čas v Anglii je 40 hodin týdně. Mzda bývá vyplácena týdně nebo měsíčně. Zavedena byla minimální mzda (National Minimum Wage), kterou musí zaměstnavatel za práci platit. Její hodnota se každoročně zvyšuje. I zde funguje zkušební a výpovědní lhůta, které mohou mít v závislosti od podmínek různou délku. Velký důraz se klade na bezpečnost práce.

Brigáda v Anglii

Anglie, ale také například Skotsko může být zajímavou destinací pro letní brigády pro studenty ale i pro ty, kteří si chtějí krátkodobě přivydělat. Mnoho příležitostí nabízí především zemědělství. Práce na farmě obnáší především sběr ovoce a zeleniny, několik zaměstnanců pracuje v balírně. Možnost najít brigádu nabízí také oblast ubytování a gastronomie.

Anglie není jen Londýn

Mnoho lidí zejména co se týče práce, když se řekne Anglie, vidí jen Londýn. V Londýně jsou však životní náklady mnohem vyšší než v jiných městech Anglie. Proto, když nejste odborník, a nemáte perfektní angličtinu, ale hledáte si spíše méně kvalifikovanou práci, je práce v menších městech v tomto směru výhodnější. Menší v tomto případě může znamenat i město s počtem obyvatel 200 nebo 300 tisíc. V některých takových městech se již vytvořili i české komunity.

Ďalšie zdroje informácií: