Jak napsat životopis – příručky

Při psaní životopisu jsou šablony a vzory skvělá věc, protože zjednodušují práci (Europass a pod.). Když se ale chcete odlišit, nemůže vaše CV vypadat jako 10 nebo 20 ostatních, ze kterých personalista vybírá. Proto, když použijete šablonu, měli byste si ji upravit a vzorem byste se měli pouze inspirovat.

Inspirativní vzor CV spolu s podrobným návodem a tipy jak se vyvarovat chybám najdete i tady na webu. Když ale hledáte opravdu vyčerpávající informace pomoci vám mohou následující publikace.

Příručky – jak napsat životopis

Píšeme životopis pro přijímací a výběrová řízení

Autor: Lynn Williams
Nakladatelství: Computer Press
Počet stran: 180

V této knize naleznete podrobný postup pro sestavení svého curriculum vitae. Kromě návodu v ní najdete mnoho dalších tipů a, samozřejmě nemohou chybět vzory, které byly speciálně vytvořeny pro různé typy profesí (administrativní, praktické atd.).

Sestavte si atraktivní životopis

Autor: Zbyněk Siegel
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 184

Po vysvětlení důležitého úkolu životopisu autor ve své příručce postupně přechází jeho jednotlivými položkami. Uvádí řadu příkladů, které porovnává a komentuje a na inspiraci přidává i několik propracovaných vzorů. Kniha se věnuje i průvodnímu dopisu a upozorňuje i na vážné chyby, kterých se uchazeči často dopouštějí.

Připravujeme životopis – Jak zvýšit Své šance na získání zaměstnání, o které se ucházíte

Autor: Rebecca Corfield
Nakladatelství: Ekopress
Počet stran: 130

Autorka nabízí na stranách publikace podrobný návod na tvorbu životopisu. Přitom nezapomíná ani na kvalitní přípravu, která by měla psaní předcházet. Vzory s komentáři doplnila také tipy pro psaní motivačního dopisu. Bonusem jsou instrukce pro psaní obou dokumentů v angličtině.

To byli publikace na dané téma dostupné na českém knižním trhu.

Jak jste si mohli všimnou příručky se věnují také motivačnímu (průvodnímu) dopisu. Náš návod jak jej napsat motivační dopis, doplněný vzorem a tipy najdete zde.

Jestli vás zajímá spíše práce v zahraničí, přečtěte si návod jak napsat životopis v angličtině.

Pokud již myslíte na přijímací pohovor do zaměstnání, dostupné publikace na toto téma najdete v tomto seznamu.

Ďalšie zdroje informácií: