Možnosti práce v Rakousku

Rakouský pracovní trh je v současnosti pro občany České republiky již zcela otevřený a žádné pracovní povolení už není potřeba.

Pro zájemce o práci v Rakousku existuje hned několik možností, jak si tam vydělat peníze.

Zaměstnání v Rakousku

Když se řekne práce v Rakousku, většinou nám napadne právě možnost najít si zaměstnání pro rakouskou firmu. Je to ze všech způsobů ten nejlepší, pokud chceme v Rakousku dlouhodobě pracovat a budovat si kariéru.
» Nabídka práce v Rakousku

Není to ale jediná možnost, jak si v Rakousku vydělat.

Brigáda v Rakousku – sezónní práce

Pro studenty je letní brigáda v Rakousku jediným způsobem, jak si výraznější finančně přilepšit. Tuto možnost však může využít kdokoliv, aby si v kratším čase vydělal víc než doma. Možnosti jsou široké a některé nabízejí zaměstnání na delší období, než jen během dvou letních měsíců. Některé sezónní práce v například v cestovním ruchu je dokonce možné s několikaměsíčním přestávkami provádět během celého roku.
» Práce v Rakousku na farmě

Práce v Rakousku na živnost

Na rozdíl od běžného zaměstnání nemusí živnostník absolvovat pracovní pohovor, stačí když je schopen najít si klienta nebo klienty, resp. zákazníky.
I podnikání na živnost je práce, v níž je živnostník sám sobě zaměstnavatelem. Má svobodu v rozhodování, ale i odpovědnost řešit veškeré administrativní záležitosti, které jsou s výkonem práce spojené.
V současnosti si i práce pečovatelky v Rakousku, která byla v minulosti často prováděna “načerno” vyžaduje založení živnosti v Rakousku.
» Práce pečovatelky v Rakousku

Podnikání v ČR, práce v Rakousku

Pokud jde o podnikání, existuje i tato možnost: mít živnost zřízenou v České republice a dodávat své služby (resp. zboží) do Rakouska. Výhodou oproti výše uvedené možnosti je, že většina administrativních záležitostí se řeší na České republice v rodném jazyce, ale práce (zboží) je oceněna v Rakousku, rakouskými cenami.

Práce v Rakousku pro čeké zaměstnavatele

Posledním způsobem práce v Rakousku je být tzv. vyslaným pracovníkem, to znamená být zaměstnán u českého zaměstnavatele, ale vykonávat práci v Rakousku. Jako zaměstnanec se zajímáte jen o svou práci a nemusíte se starat o administrativu, kterou dělá za vás váš zaměstnavatel. Na druhé straně, i když bude váš příjem vyšší než byste měli doma, nemůžete očekávat, že budete vydělávat přesně tolik, jako Rakušan na stejném pracovním místě.

Každý z uvedených způsobů, jakými se dá práce v Rakousku vykonávat má svá specifika, především co se týče placení daní a odvodů (pojištění), ale také co se týče hledání práce. Každý má své výhody i nevýhody a každý musí zvážit co mu nejvíce vyhovuje nebo, což je pro něj nejvýhodnější.

Hledání práce v Rakousku

Nejpopulárnější jsou první tři způsoby práce v Rakousku. Zaměstnání a brigáda vyžadují v první řadě najít si volné pracovní místo, což je nejdůležitější krok a pak, pokusit se ho získat. Pracovní nabídky v Rakousku lze najít na více místech, nebo více způsoby.
Pro co nejrychlejší úspěch je výhodné využít jich co nejvíc, přičemž je třeba zohlednit to, že některé způsoby hledání mohou být pro určité profese vhodné více a jiné méně.

Ďalšie zdroje informácií: