Nabídka práce uklízečka (úklid)

Úklid nabízí široké možnosti uplatnění především pro ženy, ať už jako možnost vedlejšího výdělku, nebo trvalého zaměstnání. Tuto práci můžete vykonávat na plný úvazek, částečný úvazek, jako brigádu, na dohodu, ale i na živnost.

Jaký plat můžete očekávat za úklid

Jelikož se nejedná o kvalifikovanou, ani psychicky, nebo fyzicky náročnou práci, ohodnocení není příliš vysoké, ve srovnání s jinými profesemi ale adekvátní. Při brigádách je mzda 60 až 100 korun na hodinu, při plném úvazku 9000 – 15000 korun za měsíc (při částečném úvazku přiměřeně nižší). Výše platu závisí na regionu, firmě a konkrétní pracovní náplni.

Kde a jak hledat – práce pro uklízečky

Pracovat jako uklízečka je možné ve firmách, kde se jedná především o úklid kancelářských, obchodních, nebo výrobních prostor, v různých zařízeních (školách, zdravotních zařízeních a pod.), organizacích a úřadech. Kromě toho je možné uklízet i domácnosti – byty nebo rodinné domy.

Pracovní nabídky pro uklízečky lze nalézt několika způsoby.

Použít lze například:

  • osobní kontakty (přátele, známé),
  • pracovní agentury (zaměřené na brigády, ale i TPP),
  • pracovní a inzertní internetové portály,
  • úřad práce,
  • specializované portály (např. http://www.domelia.sk),

nebo se ptát i přímo v podnicích, nebo organizacích.

Zaměstnat se dlouhodobě jako uklízečka je nyní možné i prostřednictvím specializovaných agentur, které se zabývají touto činností (facility management). Mnoho firem využívá jejich služby k zajištění úklidu svých prostor. Agentury volná místa obvykle inzerují na vlastních firemních webových stránkách, nebo na pracovních portálech.

Aktuální nabídka práce uklízečka

Aktuální nabídky práce pro uklízečky najdete například na největších českých pracovních portálech:

Další pracovní portály a inzertní portály, na kterých můžete najít pracovní nabídky naleznete na této stránce.

Pracovní náplň uklízečky

Co se týče pracovních povinností, nejčastěji jde jen o samotné úklid a čištění, které většinou zahrnuje:

  • vynášení smetí,
  • vytření podlahy (ručně, nebo podlahovým automatem), tepování koberců,
  • mytí a čištění sociálních zařízení,
  • v kancelářích úklid kuchyňky,
  • ve výrobních podnicích čištění výrobních hal a strojních zařízení.

V některých firmách nebo podnicích se úklid a jiné činnosti slučují. Uklízejí tak samotní zaměstnanci, nebo vykonává uklízečka i další práci. Ve výrobních podnicích, nebo ve velkých obchodních domech (Kaufland a pod.) Jsou to například různé pomocné práce.

Ve firmách zaměřených na facility management to mohou být různé domácí práce u klientů, např. žehlení, nebo úprava a péče o venkovní zelené plochy.

Pracovní doba je různá a zpravidla se odvíjí od pracovní doby zaměstnanců v uklízeném objektu. Obvykle se uklízí když v objektu nejsou pracovníci ani klienti, tedy brzy ráno, nebo odpoledne, někde ale i během dne, či dokonce v noci. Není to však pravidlem. Podle potřeby se pracuje přes týden, nebo i o víkendech.

Podmínky pro získání práce

Nároky na uchazečky, co se týče vzdělání nejsou vysoké a často stačí základní, nebo středoškolské bez maturity.

Hlavními podmínkami jsou především bezúhonnost (čistý rejstřík trestů), spolehlivost a pořádkumilovnost, u agentur i flexibilita. Někdy bývá vyžadována praxe.

Další podmínky mohou souviset prací vykonávanou vedle úklidu. Může to být například řidičský průkaz, či speciální schopnosti.

Jak zvýšit své šance na úspěch

Především v regionech s vyšší nezaměstnaností se i na pozici uklízečky hlásí mnoho uchazeček. V takových případech je dobré vědět prezentovat potřebné vlastnosti jako spolehlivost a pracovitost a výhodou jsou i předchozí zkušenosti. Ty je užitečné získat předem, i když možná méně placenou prací, nebo brigádou.

Další možnosti uplatnění

Kromě České republiky se lze uplatnit i v zahraničí, rovněž formou brigády, nebo trvalého zaměstnání. V takovém případě je třeba ovládat alespoň částečně cizí jazyk, i když si práce nevyžaduje v podstatě žádnou kvalifikaci.

Velmi podobnou náplň práce, má i pokojská, proto se vyplatí sledovat i volná místa pro tuto profesi. Práce pokojské však není tak flexibilní a provádí se obvykle jako TPP. Není proto vhodná jako brigáda.