Pečovatelka v Rakousku

Pokud jde o legální práci v Rakousku, opatrování (péče o nemocné) je jedno z mála zaměstnání, které lze v Rakousku relativně snadno získat. Důvodem je, že o pečovatelky v Rakousku je stále velký zájem, ale také to, že na tuto práci neplatila tak přísná opatření, než na ostatní profese.

Od 1. ledna 2008 se situace změnila. Pečovatelka má v Rakousku stále velkou šanci najít si práci, přibylo jí ale pár povinností.

Pečovatelky v Rakousku – nová pravidla

Až do konce roku 2007 nebylo na opatrování v Rakousku potřebné pracovní povolení, které bylo jinak striktně vyžadované pro ostatní druhy práce. Od 1. ledna 2008 jsou však pečovatelky, které provádějí 24hodinovou péči povinné podle zákona o domácí péči zřídit si k výkonu své práce v Rakousku živnost.

Založení živnosti pro poskytování pečovatelských služeb se spojuje také s povinností registrace na příslušném finančním úřadě (podle adresy opatrované osoby) a přihlášením se do sociální pojišťovny. Pečovatelka pak jako podnikatelka uzavře s osobou o kterou pečuje dohodu o provedení práce (pečovatelskou smlouvu).

I když nové nařízení práci pečovatelky v Rakousku mírně komplikují, určitě se vyplatí je dodržovat. Za jejich porušení totiž hrozí vysoká pokuta.

Pokud chcete pracovat v Rakousku jako pečovatelka, ale máte obavy z jednání s rakouskými úřady můžete využít pomoc agentur, které vám nejen pomohou s vyřízením formalit, ale i zprostředkují práci, tedy osobu, kterou budete opatrovat. To samozřejmě dělají za poplatek. Jeho výška, i poskytované služby se mohou v každé agentuře lišit.

Práce pečovatelky v Rakousku

Práce se nejčastěji provádí v 2-týdenních turnusech, znamená to, že se vzájemně střídají dvě pečovatelky. Během své služby je pečovatelka 24 hodin v domácnosti opatrované osoby a stará se o chod této domácnosti.

Její práce zahrnuje především:

  • nakupování,
  • příprava jídla,
  • praní a žehlení,
  • úklid.

Podle zdravotního stavu a mobility opatrování také:

  • pomáhá při oblékání a svlékání,
  • pomáhá při provádění biologických potřeb a hygieně,
  • provází na procházkách,
  • dělá společnost osobám o které pečuje (čte, vypráví si).

Mzda (plat) pečovatelky v Rakousku

Obvyklá odměna pro pečovatelky v Rakousku se pohybuje mezi 50 a 60 eury za den. Ale protože pečovatelka pracuje na živnost a s pečovanou osobou, resp. s její rodinou uzavírá dohodu o provedení práce, může se dohodnout i na vyšší odměně (například pokud zdravotní stav pečované osoby dělá její práci náročnější).

Za určitou formu příjmu by se daly považovat i nepeněžní a peněžní kompenzace výdajů. Mezi ně patří především strava a ubytování, které je obvykle zdarma, a proplácena může být i doprava do a z České republiky, ať už v plné výši, nebo částečně. Rodina obvykle hradí i náklady spojené se zdravotním a sociálním pojištěním (odvody).

Peníze vyplácí přímo rodina opatrované osoby, nebo zprostředkovatelská agentura.

Jak si najít práci pečovatelky do Rakouska

Pečovatelka si může rodinu, nebo osobu najít sama, nebo může využít služeb specializované zprostředkovatelské agentury pro pečovatelky v Rakousku.

Na samostatné hledání může využít rakouské internetové inzertní, nebo pracovní portály, osobní kontakty, nebo sociální sítě. Pokud neznáte osobně jinou pečovatelku, která ví o nějakých pracovních příležitostech, díky sociálním sítím můžete oslovit své přátele a možná ji budou znát oni, nebo někdo z jejich přátel. O tom, že chcete jít pečovat o seniory do Rakouska se můžete zmínit svým známým i osobně. Nikdy dopředu nevíte, kdo koho zná.

Získání práce přes specializovanou personální agenturu, pokud splňujete kritéria, je podstatně jednodušší a rychlejší. Kromě samotného zabezpečení práce, tedy pečované osoby agentury nabízejí i další služby. V tomto případě musíte počítat s poplatkem.
Jaké jsou výhody agentury pro pečovatelky v Rakousku se dočtete v samostatném článku.

Vždy záleží na zvážení samotné adeptky, zda se jí to vyplatí.

Němčina pro pečovatelky

Němčina je pro pečovatelky velmi důležitá. Nemusí být na akademické úrovni, ale je třeba, aby dokázali v německém jazyce komunikovat.

Více na téma němčina pro pečovatelky.

Je práce pečovatelky v Rakousku opravdu pro každého?

Některé pečovatelky nedají na tuto práci dopustit, jiné mohou mít takovou zkušenost, že by ji nedoporučili dělat ani největšímu nepříteli.

Péče a to nejen v Rakousku, je práce s člověkem. Problém může být na vaší straně, to znamená například, že se na tuto práci prostě nehodíte (protože nejste dostatečně trpělivá, nebo se nerada podřizujete, jste příliš navázaná na svou rodinu a tak dále), ale záleží také na zdravotním stavu a charakteru osoby, ve vaší péči.

Je rozdíl, zda je to osoba, která má vždy špatnou náladu a s ničím není spokojená, nebo o přátelského člověka s pozitivním přístupem k životu.

Proto, pokud vás péče o nemocného člověka naplňuje, ale jste znechucena z toho, jak se k vám tento člověk chová a máte chuť se vším skončit, můžete si zkusit dát ještě druhou šanci. Můžete zkusit změnit místo a zjistit, zda budete mít více štěstí.

Pokud jste tuto práci ještě nedělali a chcete si vytvořit reálný obraz, jak to v této profesi skutečně vypadá, zřejmě neexistuje jiný způsob, jak si to vyzkoušet na vlastní kůži.

Ďalšie zdroje informácií: