Práce v Rakousku přes rakouský úřad práce

Arbeitsmarktservice Österreich, nebo zkráceně AMS Österreich, což se dá přeložit jako “Služby trhu práce” je rakouskou obdobou českého úřadu práce a poskytuje podobné služby, jako úřad práce u nás.

Hledání práce přes úřad práce v Rakousku

Hledat práci v Rakousku přes AMS můžete on-line ještě ze České republiky. Rozsáhlá databáze volných pracovních míst je dostupná přímo z hlavní stránky webu rakouského úřadu práce na adrese www.ams.at. Stačí když zadáte do vyhledávacího pole profesi o kterou máte zájem, místo, kde chcete pracovat, nebo přímo název konkrétní firmy (samozřejmě v němčině). Podrobnější vyhledávání pracovních nabídek je možné přímo z podstránky projektu, který má označení eJob-Room.

Zajímavou možností je hledání volných pozic podle odvětví, profese a místa přes “AMS-Jobroboter“, robota, který vyhledává pracovní nabídky mimo databázi portálu AMS. Prohledává firemní weby, inzertní a specializované pracovní portály, i stránky novin. Ke konkrétní pracovní nabídce se však musíte proklikat.

Další služby úřadu práce na internetu (www.ams.at)

Kromě samotných pracovních nabídek jsou na portálu úřadu práce dostupné i další informace.
Užitečnou pomůckou je například seznam profesí. Pro jednotlivé profese máte k dispozici zajímavé údaje, jako například synonyma pro jejich označení (což můžete využít při vyhledávání pracovních nabídek), vyžadována kvalifikace a dovednosti, možnosti uplatnění, charakteristika práce, průměrný plat a v neposlední řadě tam najdete i odkaz na volná pracovní místa pro danou profesi na portálu úřadu práce (eJobRoom).

Kromě toho tam najdete i další užitečné informace pro ucházení se o zaměstnání.

Zajímavým projektem AMS je i tzv. “Kariérní kompas”, pro volbu povolání, který poskytne návrhy profesního uplatnění na základě vašich odpovědí na položené otázky. Nachází se na stránce www.berufskompass.at.

Pobočky úřadu práce

Úřad práce můžete navštívit i osobně. Na regionální pobočce úřadu můžete pro prohlížení pracovních nabídek a získání dalších informací použít počítače s dotykovou obrazovkou, k dispozici jsou i informační brožury a letáky.

Adresy poboček AMS v jednotlivých rakouských městech

Kromě webové stránky nebo osobní návštěvy se na úřad práce můžete obrátit i telefonicky.

AMS má kromě poradenství a zprostředkování zaměstnání v kompetenci i podporu v nezaměstnanosti.

Ďalšie zdroje informácií: