Rakousko – Práce v Rakousku

Práce v Rakousku je zajímavá zejména svojí dostupností. Kromě Německa je Rakousko nejbližší zahraničí se “západoevropskými příjmy”.

Právě z obavy před nájezdem prácechtivých Východoevropanů zavedlo Rakousko při vstupu států A8 sedmileté přechodné období pro otevření svého pracovního trhu. V článku naleznete základní informace ohledně práce v Rakousku.

Pokud máte zájem být pečovatelka v Rakousku přečtěte si také článek speciálně věnovaný této profesi.

» Hledání práce v Rakousku – přehled
» Možnosti hledání zaměstnání v Rakousku – kompletní seznam

Zaměstnání už bez pracovního povolení

Rakousko spolu se zmíněným Německem patřilo k posledním zemím Evropské unie, které plně otevřely svůj pracovní trh zájemcům o práci ze zemí přistupujících do EU v květnu 2004.

Sedmileté přechodné období se ale již skončilo a tak pro legální práci v Rakousku již pracovní povolení není potřebné.

Šance získat práci v Rakousku

Nezbytným předpokladem pro získání práce v Rakousku je němčina, přičemž potřebná úroveň je závislá od požadavků konkrétního zaměstnavatele. V podstatě se dá říct, že čím si práce vyžaduje vyšší kvalifikaci, tím si vyžaduje také vyšší úroveň zvládnutí jazyka. Uklízečka nemusí mluvit německy tak jako manažer. Na druhé straně, ale i když se jedná o práci, která si nevyžaduje prakticky žádnou kvalifikaci, je potřebná aspoň základní schopnost se domluvit.

Velkou šanci na získání práce máte, pokud je o vaši kvalifikaci vysoký zájem. Výhodou kromě vzdělání jsou i pracovní zkušenosti. Zájem je například o odborníky v IT, ale i o zdravotní pracovníky (lékař, zdravotní sestra).

Brigáda v Rakousku

Vysokou možnost najít si zaměstnání, i když nekvalifikované poskytují například sezónní práce, a to především v zemědělství (sklizeň ovoce a zeleniny) a cestovním ruchu (zejména práce v hotelích a restauracích). Jelikož se jedná o sezónní záležitost, je to spíše brigáda, jako dlouhodobá práce.

Povinnosti, pokud chcete v Rakousku zůstat pracovat

Pro vstup do Rakouska ani k pobytu nepotřebují občané České republiky vízum ani povolení. Podmínkou pro trvalý pobyt je však finanční soběstačnost, doložení potvrzení o zaměstnání, případně důkaz schopnosti získat zaměstnání do půl roku. Akceptovatelný je i doklad o výkonu samostatné pracovní činnosti. Povinné je mít zdravotní pojištění.

Přihlášení se k pobytu

Máte zajištěno zaměstnání v Rakousku? Pokud neplánujete bydlet v České republice a za prací do Rakouska pouze docházet, nevyhnete se povinnosti přihlásit adresu místa svého pobytu. Přihlásit se musíte na oddělení evidence občanů na policii, obecním nebo obvodním úřadě do 3 dnů od trvalého usazení. Do 3 dnů je třeba nahlásit každou změnu bydliště. Za tento úkon se platí 13 euro.

Po přihlášení vám bude přiděleno osobní registrační číslo. Najdete ho na vašem potvrzení o registraci.

Mzda a pracovní čas v Rakousku

Výdělek v Rakousku je všeobecně vyšší než v České republice. Výše rozdílu se liší podle profesí. Zajímavé je, že minimální mzda byla v Rakousku zavedena poměrně nedávno a to na úrovni 1000 euro. Výše mezd obvykle určují v konkrétních odvětvích kolektivní smlouvy.

Standardní pracovní čas je v Rakousku 40 hodin týdně (8 hodin denně).

Co se týče práce v Rakousku, největší zájem je o opatrování. Samostatný článek Pečovatelka v Rakousku se proto věnuje právě tomuto tématu.

» Jak hledat práci v Rakousku

Ďalšie zdroje informácií: