Rakousko

Rakousko patří mezi země, s velkým přírodním a také kulturním bohatstvím, což ho předurčuje k tomu, aby bylo navštěvovanou turistickou destinací. Má také silnou ekonomiku a v porovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi mají zaměstnanci v Rakousku vyšší platy, což ho zase předurčuje k tomu, aby bylo i zajímavou pracovní destinací.

Rakousko – základní fakta

  • Rakousko je republika. Jeho oficiální název je tedy Rakouská republika (Republik Österreich),
  • Hlavním městem je Vídeň (Wien),
  • Od roku 1995 je Rakousko členem Evropské unie,
  • Od roku 1999 se stalo jednou z jedenácti členských zemí měnové unie. Jednotná měna Evropské unie – euro tak nahradila původní rakouský šilink.

Svou plochou, kterou pokrývají převážně horské oblasti a počtem obyvatel, něco přes 8 milionů patří Rakousko mezi středně velké evropské země. Z evropských zemí má stejně jako Srbsko největší počet sousedů. Má společnou hranici s osmi státy. Na západě se Švýcarskem a Lichtenštejnskem, na severu s Německem a Českou republikou, na východě se Slovenskou republikou a Maďarskem a na jihu se Slovinskem a Itálií.

Administrativní členění Rakouska

Rakousko tvoří devět spolkových zemí:
Na západě Vorarlbersko (Vorarlberg) a Tyrolsko (Tirol) (rozděleno na dvě části), ve středu země Salcbursko (Salzburg) a Štýrsko (Steiermark), na jihu Korutany (Kärnten), na východě Burgenland (Burgenland) a na severu Horní Rakousko ( Oberösterreich) a Dolní Rakousko (Niederösterreich). Samostatnou spolkovou zemi tvoří Vídeň (Wien).

Mezi 10 největších měst v Rakousku, pokud jde o počet obyvatel patří:

1. Wien
2. Graz (Štýrsko)
3. Linz (Horní Rakousko)
4. Salzburg (Salcbursko)
5. Innsbruck (Tyrolsko)
6. Klagenfurt (Korutany)
7. Villach (Korutany)
8. Wels (Horní Rakousko)
9. St. Pölten (Dolní Rakousko)
10. Dornbirn (Vorarlbersko)

Zajímavé je, že hlavní město Vídeň má až více než šestkrát vyšší počet obyvatel jako druhé město v pořadí Graz, zatímco Dornbirn, který desítku největších rakouských měst uzavírá má jen okolo 50 tisíc obyvatel.

Práce v Rakousku

V současnosti si už práce v Rakousku nevyžaduje pracovní povolení. Indikátorem toho, že se na rakouském pracovním trhu nachází dostatečný počet pracovních příležitostí, může být nízká míra nezaměstnanosti, která se podle Eurostatu pohybuje pod úrovní 5%. Pod touto úrovní se udržela i během krize.

» Nabídka práce v Rakousku
» Rakouské hospodářství
» Práce pečovatelky v Rakousku
» Brigáda v Rakousku
» Práce ve Vídni
» Možnosti práce v Rakousku

Počasí v Rakousku

Rakousko patří podobně jako Slovensko do střední Evropy, i počasí má proto podobné, jako je u nás. Platí to zejména pro severní část Rakouska, zatímco jižní část, kterou pokrývají Alpy má počasí typická pro vysokohorské oblasti.
» Počasí Rakousko
» Počasí Vídeň

Dovolená v Rakousku

Rakousko nabízí mnoho příležitostí pro trávení letní i zimní dovolené. Mezi nejpopulárnější patří samozřejmě lyžování v Rakousku.
» Dovolená v Rakousku

Doprava v Rakousku

Po Rakousku je možné se přepravovat po zemi, vzduchem, ale i po vodě.
Díky dálnicím je možné rychle cestovat po Rakousku autem, ale také vlakem, přičemž železniční síť je vzhledem k hornatý jih výrazně hustší v severní polovině země. Nejrychlejší je samozřejmě letecká doprava, která spojuje letiště největších rakouských měst.
Dunaj, který protéká Rakouskem ze západu na východ dává možnost využít i lodní dopravu.

Rakouské osobnosti

Z Rakouska pochází mnoho významných osobností, především z oblasti kultury. Ve výtvarném umění prosluli například Gustav Klimt, Egon Schiele, či Oskar Kokoschka. Světovou osobností z oblasti hudby je nepochybně salcburský rodák skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Mezi významné rakouské skladatele patří také Franz Schubert, Joseph Haydn, či Johann Strauss.

Mezi nejznámější osobnosti Rakouska patří určitě i Sigmund Freud, který se proslavil především svou psychoanalýzou.

Život v Rakousku

Státní svátky a dny pracovního klidu v Rakousku

Vědět, kdy jsou v Rakousku státní svátky je dobré nejen pro ty, kteří tam pracují a chtějí vědět, kdy budou mít v práci volno, ale i rekreantů, aby jejich nepřekvapily například zavřené obchody.
» Státní svátky v Rakousku

Rakouské deníky

Sledovat, co se děje v Rakousku a ve světě je možné prostřednictvím několika rakouských deníků. Na stránce rakouské noviny najdete přehled celonárodních i regionálních novin, spolu s odkazy na jejich webové stránky.

Rakousko – praktické informace ve zkratce

Úřední jazyk: německý jazyk
Mezinárodní telefonická předvolba: 0043
Telefonická předvolba pro Vídeň: 1
Přípona rakouských webových stránek: .at
Časové pásmo: Středoevropské (SEČ)
Telefonní čísla v případě ohrožení: 112 (záchranka: 144, policie: 133; hasiči: 122)

Adresa Velvyslanectví České republiky v Rakousku (ve Vídni):
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Straße 11-13
A-1140 Wien
Österreich
web: www.mzv.cz/vienna/

Adresa Rakouského velvyslanectví na Slovensku:
Rakouské velvyslanectví
Ventúrska 10
811 01 Bratislava
web: http://www.bmeia.gv.at/cz/velvyslanectvi/praze.html

Ďalšie zdroje informácií: